- Štítky blogu
- zahrada
- záhony
- vaření
- domácí
- lesní zahrada
- bydlení
- recept
- domov
- permakultura
- krmení
- květiny
- nábytek
- renovace
- pěstování
- vánoce
- pečení
- potpourri
- závin
- levně
- recepty
- veverka
- zelí
- les
- setí
- jablka
- ptáci
- vůně
- bez rytí
- semínka
- seed bombs
- seed balls
- sušenky
- zavařování
- aranžování
- kompot
- bylinky
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- rytí
- staré časy
- vintage
- zelenina
- ovoce
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Krmení veverek v zimním období
Krmení veverek v zimním období
Hned v úvodu musíme přiznat, že přilákat veverky až na náš pozemek nebylo úplně lehké a museli jsme použít malou lest.
Veverky bydlí v sousedním lese, kde mají v korunách vysokých stromů svá hnízda. Všimli jsme si jich na jedné procházce ke studánce a děti se začaly zabývat myšlenkou, jak by je šlo pozorovat zblízka přímo na našem pozemku. Napadlo nás vzít vlašské ořechy a dát jich pár pod stromy, kde bydlí a pak jsme hromádky ořechů posouvali a posouvali až k nám. Tato rafinovaná strategie slavila po několika týdnech úspěch. Roztomilá zvířátka se nebála a chodila si pro dobroty až do naší těsné blízkosti.
Nafotit veverky byl pro nás těžký úkol, jsou velice hbité a mrštné. Šplhají v korunách stromů, skáčou na větve a na zemi se zdrží vždy jen krátkou dobu.
Vyskytují se tu veverky obecné v rezavé i tmavě hnědé barvě s bílou náprsenkou. Jde o státem chráněný ohrožený druh.
Následoval bod 2. - pořízení speciálního krmítka pro veverky s vyklápěcím plexisklem, které chrání potravu před vlhkostí a také před ptáky, kteří by jim potravu vyzobali. Veverky se snadno naučí víko krmítka odklopit a vzít si z něj potravu. My jsme krmítku udělali ještě větší rovnou stříšku kvůli ochraně před nepřízní počasí a překryli ji kusy kůry. Má takto přírodní vzhled a veverky uvítaly další plochu k sezení.
A čím se mají veverky správně krmit? O tom jsme se radili přímo v záchranné stanici pro veverky Pinky. Hlavní složku potravy mají tvořit semena rostlin, zejména slunečnice, vlašské nebo lískové ořechy. Ty by se měly dávat do krmítka rozlousknuté, aby si je veverky všechny neschovávaly na horší časy a rovnou je snědly. Pochoutkou je pak čerstvá mrkev nebo salátová okurka nakrájená na kousky. Zeleninu ale přímo do krmítka nedávejte, položte ji třeba na stříšku nebo někam na kus dřeva na zem a pečlivě kontrolujte zda není plesnivá. Rovněž lze takto nabídnout i kousky čerstvých jablek. Z těch má veverka nejraději jádra. Rády si pochutnají i na bukvicích a žaludech.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: NIKDY! veverkám nedávejte mandle, jsou pro ně smrtelně jedovaté!
Pokud chcete veverkám přilepšit, zakupte směs pro činčily, kde jsou například i sušené banány, šípky, dýňová semínka, ovesné vločky, sušenou zeleninu... 1 díl této směsi smíchejte se 3 díly slunečnicových semínek a přidejte několik vylouskaných ořechů. Takto máte připravené vyvážené krmení pro nezbedné, ale tolik okouzlující veverky.
Jak jsme se dozvěděli v záchranné stanici, lze tímto způsobem veverkám prodloužit život i o několik let, což je úžasná zpráva. Odkaz na stanici Pinky, která se zabývá záchranou veverčích mláďat z celé ČR najdete zde: http://www.veveratka.cz/ .
Možná se teď ptáte, zda si krmítko pro veverky můžete umístit i na svou zahradu. Rozhodně ano, ale pouze v případě, že se veverky ve vašem okolí vyskytují. Pokud je občas zahlédnete, dívejte se odkud běhají. Brzy vypozorujete, kde mají domov a pak je zkuste naučit navštěvovat vaši zahradu. Do krmítka, které ještě veverky neobjevily dávejte ořechy nevyloupané, aby nežlukly. Pravidelně kontrolujte zda potrava nemizí. Pokud ano, máte vyhráno. Veverky se budou opakovaně a rády vracet. Ta trocha námahy za jedinečný zážitek z jejich pozorování jistě stojí.