- Štítky blogu
- zahrada
- lesní zahrada
- domácí
- bydlení
- záhony
- vaření
- pěstování
- krmení
- domov
- permakultura
- vánoce
- květiny
- nábytek
- renovace
- recept
- pečení
- semínka
- potpourri
- růže
- les
- štrúdl
- levně
- ptáci
- vůně
- zelí
- pěstování růží
- sušenky
- seed balls
- seed bombs
- závin
- růže ze semen
- setí
- bez rytí
- recepty
- veverka
- úroda
- zavařování
- rytí
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- bylinky
- vintage
- jablka
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Natírání starého nábytku
V tomto článku vám představím své další prvorepublikové úlovky, které jsem dostala darem a rozhodla jsem se je zrenovovat. Musím se přiznat, že mě podobné dárky vždy potěší a mám radost, že nepotřebné věci neskončí na smetišti.
Starý nábytek byl v dost žalostném stavu a pokud by měl vypadat po úpravách dokonale, vyžadovalo by to úplně jiné metody než popisuji v článku. Rozhodla jsem se, že ho očistím, obrousím a znovu natřu. Nepouštěla jsem se do žádných větších akcí, protože neznám postupy a spoustu věcí neumím. Článek tedy berte jako "návod" pro ty, kteří nelpí na každém hrbolku, prasklině nebo dokonalém vzhledu.
Pro práci jsem si vybrala slunečný týden. Nejdříve jsem nábytek omyla vodou s jarem, otřela ho do sucha a pak obrousila smirkovým papírem a následně speciálními houbičkami s jemnější strukturou. Mimochodem tyto houbičky na broušení všeho druhu jsou vynikající pomocníci. Dají se sehnat různě hrubé, na závěr vždy používám ty s jemným povrcherm, báječně se s nimi pracuje.
Nejvíce mi dala zabrat deska stolu, protože na ní byly přilepené nějaké plastové destičky s umělohmotným ubrusem, které jsem musela doslova odsekat majzlíkem, pak desku ještě několikrát přebrousit a nakonec nalakovat.
Následně jsem začala s natíráním. Vybrala jsem si křídovou barvu v olivově zeleném odstínu od firmy SVK barvy a postupně jsem nanesla celkem 3 vrsty, aby barva dobře kryla. Vždy jsem počkala, až barva dostatečně zaschne a teprve pak nanesla další vrstvu.
Křídové barvy jsou ředitelné vodou, proto bylo nutné závěrem nanést ještě 2 vrstvy laku, aby se dal nábytek při úklidu utírat vlhkým hadříkem s vodou.
U stolečku jsem vyměnila úchytky u šuplíků za bílé porcelánové ve stylu vintage. naopak u závěsné skříňky jsem nesehnala daný rozměr, protože už se nevyrábí. Starou úchytku jsem dala do myčky, kde se perfektně vyčistila.
Romanticky vypadající skříňka je 100 let stará a vypadá nyní nádherně. Za sklo jsem pověsila krásnou krajkovou záclonku, což ještě více umocnilo celkový dojem.
Vím, že moje dílo není dokonalé, ale to vůbec nevadí. Naopak, takto opravený nábytek si zachovává starý vzhled a zároveň se dá běžně používat.