- Štítky blogu
- zahrada
- lesní zahrada
- domácí
- bydlení
- záhony
- vaření
- pěstování
- krmení
- domov
- permakultura
- vánoce
- květiny
- nábytek
- renovace
- recept
- pečení
- semínka
- potpourri
- růže
- les
- štrúdl
- levně
- ptáci
- vůně
- zelí
- pěstování růží
- sušenky
- seed balls
- seed bombs
- závin
- růže ze semen
- setí
- bez rytí
- recepty
- veverka
- úroda
- zavařování
- rytí
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- bylinky
- vintage
- jablka
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Pěstování dýní a jejich zpracování
Pěstování dýní a jejich zpracování
Mít na podzim nádherně vyzdobený dům spoustou rozličných dýní byl vždy náš sen. A tak jsem se rozhodli, že si zkusíme nějaké sami vypěstovat.
Minulý rok na podzim jsme si z různých druhů dýní vydlabali semínka, propláchli je v cedníku vodou a usušili při pokojové teplotě na pečícím papíru. Uchovávali jsme je v papírovém sáčku, který jsme vložili do uzavíratelné papírové krabice.
V dubnu děti doma semínka vysely do kelímků, umístily je za okno. Po pár dnech začaly dýně růst, ale nemohli jsme je poměrně dlouho přesadit ven. Trpělivě jsme čekali až se umoudří počasí, protože se jarní mrazíky pořád vracely i v půlce května a ty by rostlinky venku poškodily.
Dýním jsme vybrali prosluněné stanoviště. Přípravě záhonu jsme nevěnovali žádnou zvláštní pozornost. Máme málo času, hodně aktivit a práce, tak jsme opět zvolili metodu bez rytí. Kompost a zeminu jsme smísili se slepičím hnojem a vysázeli jsme dýně. Správně by se měly jednotlivé odrůdy dávat daleko od sebe na různá stanoviště, aby se jednotlivé druhy nekřížily. Pak máte jistotu, že si semena, která použijete pro příští rok z vypěstovaných dýní ponesou vzhled a vlastnosti dané odrůdy. To jsme ale neřešili a naopak, v příštím roce budeme se zájmem sledovat co nám vyroste za křížence nebo jestli ke zkřížení rostlin nedošlo.
Snažili jsem se každé rostlině nechat od další alespoň půl metru, i tak se za pár týdnů rozrozrostly do úctyhodné vzdálenosti. Udělali jsme jim z větví, kůlů a starých štaflí různé opěry, po kterých se statečně pnuly.
V letním horku jsme rostliny občas zalili vodou z potoka, ale to byla jediná péče, kterou jsme jim věnovali. O to více nás nyní na podzim překvapila obrovská úroda, ze které jsme měli velkou radost. Ze záhonku 5m x 5m jsme sklidili celkem 380 okrasných dýní a 12 obřích, což nás velmi potěšilo a pěstování dýní se budu věnovat nadále.
Ještě pár postřehů:
Dýně se mají sklízet v okamžiku, kdy mají krásně vybarvené plody, které se již nelesknou. Stopka má být tvrdá jakoby již zasychající. Dýně všech druhů sklízíme vždy se stopkou, kterou uřízneme ostrým čistým řezem. Stopkou mohou do plodů pronikat mikroorganismy a plísně, je proto důležité kontrolovat zda nezačíná plesnivět. V tomto případě ji trochu zkrátíme a postříkáme jablečným octem. Nám se to stalo asi u 2 kousků, jinak stopky bez problémů zaschly.
Dýně se mají uskladnit na suchém místě, kde proudí vzduch. My jsme je dali na podlahu pokrytou dřevitou slámou, tak aby se navzájem nedotýkaly. Průběžně jsme je otáčeli a až byly pěkně suché, očistili jsme je lehce kartáčkem od zbytků zeminy.
Existuje celá řada druhů dýní, všechny jsou jedlé, ale ty okrasné jíst nedoporučujeme. Z dýní se dají vykouzlit krásné podzimní dekorace, ale uplatní se také v kuchyni. Můžete vyzkoušet dýňovou polévku nebo pyré k pečenému masu a bramborám. Hodí se i do moučníků, které výborně zvláční. V tomto případě je nutné dýně předem podusit na pánvi spolu s medem nebo třtinovým cukrem. Můžete si vyzkoušet náš recept z kuchařky Sladká tečka na mrkvový dort s ořechy, kde mrkev nahradíte právě dýní.
Zkoušeli jsme si aranžovat různé košíčky s okrasnými dýněmi, šiškami, mechem a sušenými květinami, které si průběžně sbíráme a sušíme.