- Štítky blogu
- zahrada
- lesní zahrada
- domácí
- bydlení
- záhony
- vaření
- pěstování
- krmení
- domov
- permakultura
- vánoce
- květiny
- nábytek
- renovace
- recept
- pečení
- semínka
- potpourri
- růže
- les
- štrúdl
- levně
- ptáci
- vůně
- zelí
- pěstování růží
- sušenky
- seed balls
- seed bombs
- závin
- růže ze semen
- setí
- bez rytí
- recepty
- veverka
- úroda
- zavařování
- rytí
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- bylinky
- vintage
- jablka
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Semínkové kuličky pro snadné zahradničení
Semínkové kuličky pro snadné zahradničení
Letos jsme se rozhodli vyzkoušet semínkové kuličky, které můžete najít také pod názvy seed bombs nebo seed balls. Na trhu je celá řada producentů těchto koulí, ale není nad to vyrobit si vlastní semínkové bomby. Výhodou je, že si sami namixujete semínka podle svých potřeb a navíc jde o velmi kreativní činnost, která se líbí nejen dětem.
Na internetu je mnoho návodů, jak kuličky vytvořit, tak přidáme jen pár rad, které se nám osvědčily. Vlastní výroba není nijak složitá, potřebujete zahradní zeminu, kompost, jíl, písek, vodu a semínka všeho druhu. Podle toho kam koule budete rozmisťovat zvolíte přísady a upravíte jejich poměr. Například pro dosetí louky jsme přidávali trochu více jílu naopak u záhonů s větší vrstvou kompostu ho stačilo méně. Semínka jsme použili z velké části vlastní, sbíráme si je po odkvětu rostlin. Ušetříme tím spoustu peněz a máme jistotu, že dobře vyklíčí. Dočetli jsme se, že se obvykle kuličky vyrábí několik měsíců před výsadbou, dobře se usuší a použijí se až na jaře. Tak tohle jsme nedodrželi, naopak koule jsme vytvořili vždy pár dní před tím než jsme je šli rozházet. Tím netvrdíme, že první způsob není správný, ale zdá se nám lepší skladovat správně semínka a těsně před výsevem udělat "čerstvé" kuličky. Každopádně nám to takto perfektně funguje, klíčivost je úžasná.
Je skvělé, že si lze semínka nakombinovat podle vlastních představ a dát jich do kuliček více druhů. Tento způsob jsme zvolili my, jelikož preferujeme smíšené záhony, pestrost a rozmanitost. Samozřejmě je možné dát do kuliček vždy pouze jeden druh a doplnit si jím již stávající záhony. Semínka přimíchejte do směsi ve větším počtu. Nestačí dát do kuličky například jen 1-2 kusy, nemusely by vám vyklíčit. Berte také ohled na to, jak velké koule tvoříte, měly by býtr spíše menší (my zvolili průměr cca 3 cm). Rozhodně netvořte nějaké maxikoule.
Kuličkový experiment jsme provedli na nejrůznějších místech zahrady, obohatili jsme místo, kde tvoříme louku, vysypaly jsme je mezi plevel ke stromům a keřům, rozházely na záhony. Vyčkali jsme s tím na příznivé počasí, což je v tomto případě období, kdy už nehrozí mrazy a dostatečně prší. Kuličky házejte velmi zlehka, aby se nepoškodily. Prostě se projděte zahradou a pohazujte je na vámi zvolená místa. Semínka jsou chytrá, probudí se ve správný čas. Je fascinující pozorovat, jak se postupně objevují první lístky, kuličky se vlivem deště pomalu rozpadají a zůstávají jen malé zakořeněné rostliny.
Výhodou této metody výsevů je podle nás především nenáročnost. Nemusíte složitě vysévat semínka do pařeniště nebo skleníku, pak je přesazovat. Další nespornou výhodou je, že takto vyseté rostlinky se rozšíří bez problémů i v těžko přístupných nebo neobdělaných místech, nepotřebujete motyku ani rýč.
Pokud byste se chtěli naučit kuličky vyrábět, kombinovat druhy, sbírat správně semínka nebo si přejete o tomto způsobu výsevů rostlin vědět více, ozvěte se nám. Pořádáme různé kurzy, workshopy a přednášky pro děti i dospělé.