- Štítky blogu
- zahrada
- záhony
- vaření
- domácí
- lesní zahrada
- bydlení
- recept
- domov
- permakultura
- krmení
- květiny
- nábytek
- renovace
- pěstování
- vánoce
- pečení
- potpourri
- závin
- levně
- recepty
- veverka
- zelí
- les
- setí
- jablka
- ptáci
- vůně
- bez rytí
- semínka
- seed bombs
- seed balls
- sušenky
- zavařování
- aranžování
- kompot
- bylinky
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- rytí
- staré časy
- vintage
- zelenina
- ovoce
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Zakládáme záhonky bez rytí
Zakládáme záhonky bez rytí
Nápad, proč zkusit vytvořit záhony bez namáhavého rytí vyplynul z místních podmínek, které na pozemku máme. Pozemek je několikrát posekaný, ale kořeny kopřiv, bodláků a dalších vytrvalých plevelů zůstaly v zemi a pokud bychom nepokračovali v pravidelném sekání, tak se vší silou kořeny obrazí a opět vše zaplevelí. Posekané rostliny dáváme na kompost, který následně využíváme k mulčování.
Napadlo nás tedy udolat plevel za použití papírových kartonů, které se rozloží na plochu, kde chcete mít záhon. Je velmi důležité používat tlustý karton, dávat 2 vrstvy na sebe a dbát na to, aby se kusy papíru překrývaly. Jinak by tam mohl dírami prorůstat plevel. Vhodný je například karton z nepotištěných hnědých papírových krabic. Před jeho použitím případně odstraňte z krabic kovové sponky nebo plastovou lepenku. Použití takového kartonu je zdravotně nezávadné. Papír pro výrobu krabic se lepí škrobem nebo se karton "lisuje" jen působením vody. Dobré je papíry zatížit kameny, lépe se pak na ně sype mulč.
Dalším důležitým krokem je posypání rozloženého kartonu vysokou vrstvou mulče. Nestačí ho jen "pocukrovat", vrstva musí být dostatečně vysoká. My ji máme cca 15 cm a použili jsme kvalitní rozložený kompost z loňského roku, do kterého jsme přimíchali starý slepičí hnůj. Můžete přidat i trochu zahradní zeminy, ale není to nutné. Mulč je dobré před nasypáním na záhonky dobře promísit, například rotavátorem. Po několika měsících pod touto vrstvou uhynou v důsledku nedostatku světla i ty nejodolnější plevele. Nakonec vyndáme kameny a mulč ještě pěkně rovnoměrně rozprostřeme.
Mulčovat lze také jinými přírodními materiály: pilinami, odleželým hnojem, senem, slámou, posekanou trávou nebo štěpkou. Záleží na tom kdy chcete sázet, jaké plodiny pěstovat nebo zda například budete dělat cestičky v zahradě (zde je vhodná štěpka). Je zapotřebí vzít na vědomí, že nezetlelý mulč (posekaná tráva) přitahuje různé škůdce (slimáky) a ti by vám mohli sazenice sežrat.
Semínka nebo sazenice budeme sázet rovnou do připraveného mulče, který je dostatečně výživný, udržuje vláhu a poskytuje rostlinám vše co potřebují. Zatím je počasí chladné, takže na článek o výsadbě si budete muset ještě chvilku počkat.
Hotové záhonky naše děti olemovaly pruty z mladých jasanů, které byly na zarostlé cestě a potřebovaly prořezat. Dají se samozřejmě použít i jakékoliv dostatečně dlouhé a ohebné pruty. Výsledek není zdaleka dokonalý, ale o to nám nešlo. Důležitá je radost z tvoření a přírodní vzhled.
Pokud budete chtít vytvořit záhonky v této podobě, nejdříve si nastříhejte nůžkami silné stejně dlouhé dřevěné kolíky. Zatlučte je do země, nám k tomu stačilo používat primitivní nástroj - kámen, jelikož půda byla díky jarnímu tání měkká. Pak střídavě provlékejte přibližně stejně dlouhé pruty mezi kolíky a na závěr jejich konce zastřihněte kleštěmi na stromky.
Jak vidíte, rozhodli jsme se pro zakládání záhonů zcela bez narušování půdy, bez použití chemie, s maximálním možným využitím přírodních materiálů , které máme přímo na pozemku k dispozici s ohledem na přírodu.
Teď už netrpělivě vyhlížíme jarní sluníčko a oteplení, abychom mohli začít sázet.
15.5. 2021 se hlásíme s doplňujícími informacemi a také přidáváme nějaké fotky.
Na záhonky jsme vysadili zejména jahody, cibuli (tu pěstujeme hlavně pro nať), hrášek a divoká rajčata. Uprostřed každého záhonku je ovocný stromek. Velmi nás potěšilo, že i přes chladné počasí, které v tomto roce panuje se rostlinám daří velmi dobře. Jahody a stomy začínají kvést, cibulka i hrášek prospívají. Rajčata také povyrostla navzdory drsným podmínkám (nechodíme je denně zalévat).
Vybírali jsme takové druhy, které jsou odolné a mají šanci se uchytit a plodit. Zvolili jsme "metodu" při níž jsme osázeli celý záhon poměrně hustě, aby rozrůstající se rostliny pokryly celou plochu a potlačovaly růst plevelů. Dodatečně budeme přidávat oporu k rajčatům až trochu povyrostou.
Co se týká plevele, sem tam se objeví někjaké kopřivy nebo bodláky, ale mají tak slabé kořínky, že jdou velmi snadno vytáhnout. Odplevelování není tedy nijak náročné.
Na fotografii je vzadu pod dubem vidět příprava květinového záhonu. Tomu se budeme později věnovat v samostatném článku.
Doplňující fotografie z června, na kterých je vidět další pokrok:
O pěstování zeleniny a dalších rostlin přidáváme další samostatné články.