- Štítky blogu
- zahrada
- lesní zahrada
- domácí
- bydlení
- záhony
- vaření
- pěstování
- krmení
- domov
- permakultura
- vánoce
- květiny
- nábytek
- renovace
- recept
- pečení
- semínka
- potpourri
- růže
- les
- štrúdl
- levně
- ptáci
- vůně
- zelí
- pěstování růží
- sušenky
- seed balls
- seed bombs
- závin
- růže ze semen
- setí
- bez rytí
- recepty
- veverka
- úroda
- zavařování
- rytí
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- bylinky
- vintage
- jablka
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Jak pomoci ježkům v zahradě
Jak pomoci ježkům v zahradě
Ježci patří mezi ohrožené druhy živočichů, žijí samotářským životem, který prožijí na jediném území. Své teritorium ježek prochází pravidelně každou noc neboť je to noční živočich. Pokud ježka spatříte ve dne zbystřete,jde vždy o oslabené, nemocné nebo jedince mající hlad. Jakmile se setmí, prozradí se ježčí návštěva mlaskáním, funěním a dupáním. Krátce po západu slunce jsou ježci nejvíce aktivní, obejdou svůj revír a potom odpočívají, aby se vydali na další pochůzku před rozedněním.
Ježek je hmyzožravec, živí se tedy převážně živočišnou potravou, ale nepohrdne ani ovocem, listy či semeny trav. V jeho jídelníčku najdeme především různé druhy hmyzu, brouky, larvy, žížaly, plže, pavouky, stejnonožce, ale rád si pochutná i na drobných obratlovcích jako jsou hraboši, ještěrky, žáby nebo mršinách. Dokáže ulovit také hady, včetně jedovatých zmijí. Ježci se občas živí také vajíčky ptáků, kteří si staví hnízda na zemi. To však není důvod je vyhánět ze zahrady nebo jim ubližovat. Ztráty takto způsobené jsou naprosto zanedbatelné.
Chcete ježkům pomoci?
Postarejte se, aby vaše zahrada pro ně byla bezpečná. Zkontrolujte a zabezpečte výkopy, díry, jímky, roury, kanály, vodní plochy a jezírka, která by se pro ně mohla stát pastí. Ukliďte případné odpadky, plechovky, síťky, ježci by do nich mohli strčit hlavu nebo se zamotat do sítěch, provazů apod.
Pravidelně je každý den přikrmujte vhodnou potravou. Mladí ježci tak lépe dosáhnou minimální hmotnosti 600-700 g potřebné k přežití v zimním období. Samicím přikrmování pomůže v době kojení mláďat. Doporučují se masové konzervy pro psy, vařené nesolené kuřecí maso nebo játra, granule pro kočky. Ve specializovaných prodejnách lze pořídit přímo krmivo pro ježky. Vždy by měla být nachystána miska s čerstvou vodou. V horkých letních dnech zvířata v zahradách těžko hledají přirozený zdroj pitné vody.
Připravte ježkům vhodný úkryt na zimu. Ponechte jim na vhodném místě v zahradě hromadu listí a větví. Vytvořte nebo zakupte pro ně dřevěnou budku, kterou zahrabejte do připravené hromady. Ježci vám za vaši péči budou vděční.