- Štítky blogu
- zahrada
- lesní zahrada
- domácí
- bydlení
- záhony
- vaření
- pěstování
- krmení
- domov
- permakultura
- vánoce
- květiny
- nábytek
- renovace
- recept
- pečení
- semínka
- potpourri
- růže
- les
- štrúdl
- levně
- ptáci
- vůně
- zelí
- pěstování růží
- sušenky
- seed balls
- seed bombs
- závin
- růže ze semen
- setí
- bez rytí
- recepty
- veverka
- úroda
- zavařování
- rytí
- cukroví
- brambory
- večeře
- jídlo
- kopřivy
- pomazánka
- levné
- jaro
- bylinky
- vintage
- jablka
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Lesní zahrada krok za krokem
- Jak si vypěstovat růže svraskalé ze semen
Jak si vypěstovat růže svraskalé ze semen
Růže svraskalá patří k mým "růžovým" favoritkám. Je nenáročná, nevyžaduje téměř žádnou péči, výborně snáší sucho a horko. Navíc je krásnou ozdobou přírodně laděné zahrady po celý rok. Jednoduché květy v barevných odstínech bílé, růžové nebo fuchsiové vydávají příjemnou vůni, lákají spousty užitečného hmyzu a postupně vykvétají až do podzimu. Během samotného kvetení růže tvoří větší baculaté šípky, které se hodí k sušení na čaj, ale také k přípravě výtečné marmelády. Na podzim se listy zbarví do zářivých žlutých, oranžových a někdy i načervenalých odstínů. V zimě se vám občas naskytne úžasná podívaná, když napadne sníh a ze zasněžených větviček vykukují šípky, na kterých si pochutnávají ptáci.
Hlavním důvodem proč jsem se rozhodla vypěstovat si svraskalé růže sama byla špatná kvalita sazenic ze zahradnictví. Rostliny špatně rostly, přišly zubožené a trvalo hodně dlouhou dobu než se ujaly, některé uhynuly úplně. Sazenice, které si pěstuji sama je hned v prvním roce přerostly a těšily se výbornému zdraví. Druhým důvodem je finanční náročnost nákupu sazenic. Potřebuji jich velké množství a takto ušetřím spoustu finančních prostředků.
Na internetu je celá řada návodů, jak vypěstovat původní druhy růží ze semen. Našla jsem si vlastní, velmi jednoduchý způsob, který dobře funguje a zvládne ho i zahradník začátečník.
Koncem října nebo v průběhu listopadu se vypravte na lov šípků, musí být úplně vyzrálé. Obvykle jsou měkké, takže z nich jdou semena snadno vymačkat. Odstraňte dužninu, propláchněte semena v cedníku studenou vodou a dejte je sušit na pečící papír, který položíte například na síto nebo papírovou krabici. V žádném případě je nesušte na topení nebo v troubě. Semínka budou pomalu schnout. Vždy s nimi po papíře trochu pohněte, aby se nepřilepila. Pak je dejte do mističky a nechte 3-4 týdny volně schnout na nějakém tmavším místě, kde není vlhko.
Po uplynutí této doby si připravde květináče, přibližně 15 cm hluboké, naplňte je směsí písku, zahradní zeminy a kvalitního kompostu. Můžete použít také výsevní substrát. Zeminu na povrchu jemně přitlačte a zalijte vodou. Na takto připravenou plochu rozmístěte rovnoměrně semena růží, zasypte je asi 1 cm vysokou vrstvou substrátu, opět jemně přitlačte zeminu a překryjte květináče potravinovou fólií. Pak je odneste ven, pěkně do zimy na mráz a ponechte je tam do začátku února. Během doby co budou venku je občas mírně zalijte.
Počátkem února přeneste květináče do místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 15 stupňů. Umístěte je na světlé místo, například na okenní parapet. Semínka mírně zalévejte a trpělivě čekejte. Za 14 - 21 dní se začnou objevovat první lístky rašících růží. Poté je opatrně jednu po druhé vyrýpněte (pozor mají docela dlouhé kořínky) a zasaďte do samostatných květináčů. Semena vzchází postupně poměrně dlouhou dobu, stále se objevují další a další rostlinky.
První sezónu rostliny ještě obvykle nekvetou, ale v té následující se už na květy můžete těšit. Vysázením těchto druhů růží ve své zahradě velmi pomůžete přírodě. Věřím, že vás pěstování vlastních sazenic bude bavit a dočkáte se nádherné odměny v podobě těchto půvabných planých růží.